Tak dla Odry, Tak dla Polski

Aglomeracja Opolska chce wykorzystać potencjał Odry

z:  http://radio.opole.pl/103,172088,aglomeracja-opolska-chce-wykorzystac-potencjal-o

Rzeka Odra © (fot. Małgorzata Lis-Skupińska/AFRO)

Rzeka Odra © (fot. Małgorzata Lis-Skupińska/AFRO)

Konferencja poświęcona Odrze w opolskim ratuszu [fot. Urząd Miasta Opola]

Konferencja poświęcona Odrze w opolskim ratuszu [fot. Urząd Miasta Opola

O Odrze jako ważnym elemencie rozwoju aglomeracji rozmawiano dziś ratuszu. W spotkaniu wzięli udział członkowie stowarzyszenia, przedstawiciele uczelni, urzędu wojewódzkiego oraz Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

 – Żegluga śródlądowa na naszym odcinku Odry to coraz więcej miejsc pracy, a także możliwość atrakcyjnego wypoczynku – mówi Mariusz Przybylski, dyrektor Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Kędzierzynie Koźlu. – Odra to droga wodna. Jazy, które tam się znajdują nie zawsze są obiektywnie przedstawiane przez ekologów. Są one tak wkomponowane w otoczenie, że wcale przyrodzie nie przeszkadzają – dodaje.

Przybylski zwrócił także uwagę, że na Odrze warto zadbać o miejsca do cumowania, nie tylko dużych statków, ale także mniejszych jednostek.

– Taki na przykład węzeł berliński ma zarejestrowanych około 200 tys. statków i jachtów motorowych – mówi Przybylski. – Jeśli 10% z tego przypłynie do Opola, to mamy 20 tys. Nie jesteśmy w stanie ich przyjąć, są problemy z pojedynczymi statkami, które tu przypływają. Stwarzamy im jakieś potencjalne możliwości pobrania wody, naładowania akumulatorów, pobrania ścieków. W tym obszarze możliwości działania aglomeracji opolskiej – dodaje.

Goście konferencji w opolskim ratuszu wyruszyli również w rejs po Odrze, aby zobaczyć, w jakim stanie obecnie jest infrastruktura wodna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *