Tak dla Odry, Tak dla Polski

Co słychać w Raciborzu?

W imieniu inwestorów, czyli nas wszystkich płacących podatki, zdecydowałem się na dokonanie inspekcji budowy zbiornika Racibórz. Była to decyzja o tyle łatwa, że akurat przejeżdżałem w pobliżu miejsca gdzie powstaje ta jedna z ważniejszych budowli wodnych. Chyba dla Odry nie ma w tej chwili inwestycji ważniejszej. Oczywiście jeśli brać pod uwagę inwestycje w realizacji, bo jeśli chodzi o planowane, to za taką uważam kanał Odra – Dunaj.

Już po niedługim czasie dzięki informacjom zebranym od napotkanych tubylców udało mi się znaleźć miejsca gdzie „coś się dzieje”. Oczywiście ja też uważam, że sprawy poważne trzeba realizować z namysłem i ostrożnie, a jednak to co zobaczyłem nieco rozczarowało. Mimo pięknej pogody, nie za wysokiej temperatury, to po godzinie 15 na placu budowy nie zobaczyłem ani maszyny ani człowieka.

W kilku miejscach gdzie stanąć ma tama wykonano rodzaj jej fundamentu. Nie wiem na ile jest on głęboki. (Stoją jeszcze tu i ówdzie tabliczki ostrzegające o głębokich wykopach.) Jako optymista mogę nawet powiedzieć, że budowa „wyszła z ziemi”.

 

 

przelew1

Podejrzewam, że to miejsce/fundament przygotowane pod budowlę przelewowo-spustową regulującą wypływ wody do kanału ulgi. Gdzieś tu powinna też być śluza kanału Odra-Dunaj.

 

Przelew2

Wbite w ziemię larseny pokazują zarys czegoś co wpuszczać będzie wodę ze zbiornika do Odry płynącej przez miasto. Tak podejrzewam.

Przelew3

Podłoże, fundament zapory czołowej. Widok z okolicy RAFAKO.

 

Tworkow

Sądząc po lokalizacji (w pobliżu toru kolei i równolegle do niego) może to być zaczątek zapory bocznej. Widok z okolic Tworkowa.

Więcej fotografii znajdziecie na http://www.programodra.pl/index.php/zbiornik_raciborz/