Tak dla Odry, Tak dla Polski

Eksperci i politycy chcą przywrócić żeglowność Odrze

za:http://www.zegluga.wroclaw.pl/news.php?readmore=2263

ruda

Odra ma być konkurencją dla pociągów i autostrad. Ambitne plany rządu przewidują, że transport rzeczny znów stanie się ważną środkiem przewożenia towarów.

Na ten temat rozmawiali eksperci oraz opolscy parlamentarzyści, którzy zasiedli w zespole do spraw odrzańskiej drogi wodnej, który działa przy wojewodzie.

– Przed nami wiele zadań inwestycyjnych, programowych, dokumentacyjnych. Mam nadzieję, że w najbliższej przyszłości będą tego pierwsze efekty. Żegluga śródlądowa, patrząc na doświadczenia krajów wysokorozwiniętych, jest to żegluga, która w stosunku do przewożonych mas, jest transportem najbezpieczniejszym, najszybszym i najbardziej ekologicznym – wyjaśnia wojewoda Adrian Czubak.

W zespole działającym przy wojewodzie oprócz ekspertów znaleźli się też posłowie opozycji.

– Chciałbym, żeby ten zespół, do którego zostałem zaproszony działał merytorycznie, a nie politycznie – komentuje poseł PO Tomasz Kostuś.

Według planów odrzańska droga wodna ma być dostosowana do czwartej, a nie jak wcześniej zakładano do trzeciej klasy żeglowności. W tej chwili infrastruktura na opolskim odcinku nie jest do tego zadania przystosowana.

– Są duże plany w kierunku rozwoju tego wszystkiego i ewentualnie przebudowy urządzeń – zauważa Zbigniew Bahryj, dyrektor Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych.

Przystosowanie rzeki i całej infrastruktury do transportu to zadanie liczone w setkach milionów złotych.

radiopark.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *