Tak dla Odry, Tak dla Polski

Forum odrzańskie – czyli kanał Odra-Dunaj coraz bliżej

woj

Dziś w czeskim Boguminie odbyła się kolejna konferencja poświęcona drodze wodnej na Odrze.

Forum odrzańskie – czyli kanał Odra-Dunaj coraz bliżej

Konferencje te są platformą wymiany informacji między instytucjami i podmiotami, działającymi po obu stronach granicy Polsko-Czeskiej, i zajmującymi się tematyką użeglownienia rzeki. Trzecia edycja konferencji odbyła się m.in. pod patronatem premier Polski Beaty Szydło oraz jej odpowiednika w Czechach, Bogusława Sobotki.

Podczas wystąpień przekazano, że idea połączenia rzek Odra-Dunaj-Łaba coraz bardziej się krystalizuje. Choć do końcowego efektu jeszcze sporo czasu, to wiadomo, że w tej sprawie dzieje się już sporo. Ambitne plany wobec przedsięwzięcia mają Czesi, którzy poprzez kanał na Odrze zyskaliby połączenie wodne z Niemcami oraz portami na Bałtyku. Polską stronę na południowym kierunku interesuje połączenie z Dunajem. Z tego kierunku współpracę zapowiedzieli Słowacy, których na forum reprezentował przedstawiciel tamtejszego Ministerstwa transportu i budownictwa, Jozef Moravcik.

Zaproszono również ludzi biznesu, którzy prezentowali jak ich firmy już obecnie zarabiają na transporcie wodnym. Według nich, planowane inwestycje rzeczne mogą się szybko zwrócić. Rozwój i potrzeby przemysłu mają z kolei rosnąć na tyle szybko, że należy myśleć o budowie kolejnych portów przeładunkowych na Odrze.

Co prawda na forum nie poruszano głębiej wpływu strategicznej inwestycji na rozwój lokalnych samorządów, to co uważniejsi słuchacze mogli wynieść sporą dawkę praktycznej wiedzy. Np. że kanał całkowicie zabezpieczy jego okolice przed powodzią, zaś wielkie zakłady będą mogły same budować przy jego brzegu rampy przeładunkowe itp. Taki transport nie byłby zresztą niczym nowym ani w Gliwicach czy Kędzierzynie, gdzie porty rzeczne są już rozbudowane. Nawet raciborzanie pamiętają jak po ich odcinku rzeki odbywały się spływy wielkich gabarytów. Choć tu jest bardzo wiele do zrobienia.

Tematem coraz bardziej interesują się samorządowcy z naszego powiatu, którzy licznie zasilili grono słuchaczy forum odrzańskiego. Patrząc jednak na to, na jakim etapie w tej kwestii są samorządy opolskie, jesteśmy co najmniej dwa kroki za nimi. Tam każde miasto na trasie Odry ma już swoją funkcję jaką ma pełnić dzięki obecności rzeki i tak np. Kędzierzyn ma być wielkim hubem przeładunkowym, zaś Brzeg ma być centrum turystycznym, z portem dla jachtów. Wizje te od realizacji mogą dzielić nawet dekady. Jednak jest tak ze wszystkimi wielkimi inwestycjami i kto nie przygotuje się na nie zawczasu, może obudzić się z przysłowiową ręką w nocniku.

Więcej informacji z wydarzenia w nadchodzącym wydaniu Nowin Raciborskich.

Tekst  wzięty  z  https://www.nowiny.pl/galeria/17092-forum-odrzanskie-bogumin-2017/foto-567375.html?item=128906

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *