Tak dla Odry, Tak dla Polski

Kalendarze wodniackie 2017

z:http://www.zegluga.wroclaw.pl/news.php?readmore=2487

15 grudnia 2016 r. oddamy do Państwa rąk kolejne kalendarze wodniackie na rok 2017. Jak w roku ubiegłym autorami są Janusz Fąfara i Waldemar Danielewicz. To już dziesiąty rok wydawania naszych kalendarzy.

Waldemar Danielewicz w kalendarzu „Lodołamacze” przedstawia sylwetki 12 łamaczy lodu jak je kiedyś nazywano. Najstarsze to Weichsel rok budowy 1881 i Stettin 1887. Niestety większość prezentowanych w kalendarzu jednostek zakończyła swój żywot w socjalistycznych hutach stali. Pozostały jak w większości prezentowanych na naszych łamach statków, barek i holowników jedynie fotografie i wspomnienia.

Części opisowej obrazującej historię pracy jak i dane techniczne lodołamaczy towarzyszą fotografie pochodzące ze zbiorów lub autorstwa Waldemara Danielewicza, Janusza Dziaczko, Bohdana Hurasa, Cezarego Jakubowskiego, Waldemara Kossmana, Tadeusza Linka, Mario i Christiana Mineifa, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Kazimierza Packa, Szymona Szpandowskiego, Lecha Trawickiego, Marka Twardowskiego i Tadeusza Wrycza.

„Odrzańskie porty” Janusza Fąfary to kolejny temat poświęcony żegludze odrzańskiej. Historie nostalgiczne ale najczęściej smutne, tak mogłoby brzmieć motto tego kalendarza. Dla większości wodniaków – jak wspomina Janusz – port był miejscem spotkań często dawno nie widzianych kumpli i przyjaciół, adresem na który przychodziły listy od najbliższych. Kwintesencją są cytowane słowa z piosenki Krzysztofa Klenczona „port to jest poezja rumu i koniaku, port to jest poezja westchnień czułych żon…” Materiały pochodzą z prywatnego archiwum Janusza Fafary.

To już dziesiąty rok wydawania wodniackich kalendarzy. Pierwszy nakład na rok 2007 ukazał się pod koniec roku 2006. Dlatego na specjalnej karcie przedstawimy krótkie wspomnienia autorów i wydawcy kalendarzy oraz graficzny podgląd wszystkich wydań.

Kalendarze wydane zostały na matowym papierze kredowym o gramaturze 300 g zawierają po 14 kartek. Format kart 34 cm x 47 cm obustronnie zadrukowanych. Kalendarze jak zwykle pakowane są w ozdobne koperty z motywami z kalendarzy.

Więcej, o sposobie zamawiania kalendarzy i cenach na stronie

http://www.zegluga.wroclaw.pl/news.php?readmore=2487

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *