Tak dla Odry, Tak dla Polski

Każdy ma swoja rocznicę

z:  http://www.zegluga.wroclaw.pl/news.php?readmore=2382

http://www.zegluga.wroclaw.pl/images/news/img_0459.jpg

Janusz Fąfara

Od jakiegoś już czasu trwa dyskusja nad datą świętowania rocznicy powstania powojennej żeglugi odrzańskiej i zarazem powstania pierwszej firmy, uprawiającej żeglugę na Odrze (z racji pozycji monopolistycznej odrzańskiego armatora oba przypadki są z sobą zbieżne).

Prawnym spadkobiercą tradycji firmy P.P. Żegluga na Odrze jest dzisiejsza firma O.T Logistics która w poprzednim swym wcieleniu jako Odratrans S.A w roku 2006 hucznie świętowała 60 rocznicę powstania firmy a w roku bieżącym już jako O.T. Logistics będzie fetować kolejną okrągłą rocznicę swego istnienia.

Nie jestem do końca przekonany, czy zgodne z chronologią jest przypisywania do swojego „życiorysu” dziesiątek lat odradzania się i budowania prawie od podstaw podwalin żeglugowego potentata, który poprzez lata przeobrażeń przybrał ostatecznie nazwę P.P. Żegluga na Odrze, a zapoczątkował ją Komisariat Żeglugi na Odrze. Bo przecież pomimo z lekka bolszewickiemu zabarwieniu nazwy Komisariat to właśnie on zapoczątkował pierwszy historyczny już transport polskiego węgla polską Odrzańską Drogą Wodną najpierw do Wrocławia i później do Szczecina i Poznania statkami pod polską flagą, czym dał początek istnienia żeglugi odrzańskiej w powojennej Polsce.

Przedstawiam pokrótce kalendarium przekształceń własnościowych i strukturalnych które w moim mniemaniu są prawidłową ścieżką rocznicowego świętowania powstania odrzańskiego armatora :

– 14 lipca 1945 r powołany został Komisariat Żeglugi na Odrze z siedzibą w Koźlu

– 11 maja 1946 r. powołano spółkę z o.o. Polska Żegluga na Odrze z siedzibą we Wrocławiu

– 1 stycznia 1948 roku utworzono Państwową Żeglugę na Odrze z siedzibą we Wrocławiu

– 1 stycznia.1950 roku utworzono. Państwową Żeglugę Śródlądową z siedzibą we Wrocławiu

– 1 października 1951 r. dokonano podziału Państwowej Żeglugi Śródlądowej w wyniku czego powstała P.P. Żegluga na Odrze z siedzibą we Wrocławiu

– W 1992 roku P.P.Żegluga na Odrze zostało przekształcone w jednoosobową spółkę skarbu państwa – Odratrans S.A.

– W 2009 roku podjęto plan zmiany nazwy na O.T. Logistics

Wynika z tego jednoznacznie, że właśnie w roku 2015 przypadała okrągła 70 rocznica powstania żeglugi odrzańskiej, jakby się ona w tym czasie nie nazywała i nie wiem dlaczego O.T. Logistics przyjęło powstanie Polskiej Żeglugi na Odrze jako początek swojego rodowodu na rok 1946 – czyżby Komisariat Żeglugi na Odrze był niegodzien wpisu do rocznicowego życiorysu?

A tymczasem pod koniec maja br. została zarejestrowana firma transportowa, która jako swoje logo przyjęła klasyczną “żetkę” i nazwę “Żegluga na Odrze” z siedzibą w Stepnicy. Jest to mocny dyshonor dla spadkobierców dawnej P.P. Żegluga na Odrze, której były już prezes zarządu przyjął kolejną zmianę loga firmy z przesłaniem „Z Odrą w nazwie nie budzimy zaufania”. Kadra jak i właściciel nowej Żeglugi na Odrze wywodzą się wyłącznie z byłych pracowników P.P. Żegluga na Odrze. Przywracane są systematycznie jednostkom pływającym barwy i nazwy takie, jakie były stosowane na tych obiektach w czasach P.P. Ż.n.O.

Być może nowa “Żegluga na Odrze” przyjmie do korzeni swego „żeglugowego drzewa genealogicznego” jako symboliczny początek rodowodu moment powołania Komisariatu Żeglugi na Odrze.

Janusz Fąfara
Foto archiwum armatora

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *