Tak dla Odry, Tak dla Polski

Kolejna “morska siekiera” z kozielskiego Damena

za:   http://www.zegluga.wroclaw.pl/news.php?readmore=2080

printer
Kolejna "morska siekiera"  z kozielskiego Damena

Apis

Kolejnym produktem Damen Shipyards Koźle który niebawem tę stocznie opuści jest statek typu Fast Crew Supplier 5009.   Jak informuje prezes zarządu, pan Janusz Bialic jednostki te specjalnie zostały zaprojektowane do szybkiego i bezpiecznego przewozu załóg i materiału rzekami, do portów, na wodach przybrzeżnych i morskich.

Innowacyjny kształt kadłuba typu SEA AXE (ang. morska siekiera) gwarantuje szybkość i niezrównane zachowanie (seakeeping) podczas nawigacji. Jednostki są bardzo oszczędne w eksploatacji.

Kadłub jest wykonany ze stali okrętowej zaś nadbudówka, sterówka i maszt z aluminium.
Jednostka jest budowana pod nadzorem towarzystwa klasyfikacyjnego Bureau Veritas.
Parametry jednostki to:
Długość całkowita:       53,75 m
Szerokość całkowita:    9,43 m
Zanurzenie:                  3,20 m

Jednostka posiada 4 silniki Caterpillar typu 3516 TA i rozwija max. Prędkość 25,4 węzła.
22 czerwca rozpocznie się transport Odrą do Szczecina gdzie będzie dokonany montaż nadbudówki i sterówki. Potem zostanie przetransportowana do Holandii celem końcowego wyposażenia. Statek będzie pływał pod banderą Saint Vincent i Grenadyny i tam będzie eksploatowany.

Analogicznie jak przy ubiegłorocznym transporcie patrolowca dla Grecji tak i w tym roku pierwszy człon transportu czyli kadłub podwieszony na pontonach będzie uformowany jako zestaw pchany, natomiast nadbudówka i maszt spocznie na barce pchanej i będzie tworzyć osobny człon transportu, a oba te zestawy można będzie zobaczyć na trasie Koźle Szczecin w dniach 22 czerwca – 1 lipca.

https://www.youtube.com/watch?v=MKXU9wKPkTs

http://products.damen.com/en/ranges/fast-crew-supplier/fcs-5009-security