Tak dla Odry, Tak dla Polski

Lubuskie: Odrzańska Droga Wodna ważna dla Zachodniej Polski

foto: Janusz FąfaraGospodarcze wykorzystanie lubuskich rzek jest jednym z priorytetów Strategii Rozwoju Polski Zachodniej. Szczególne znaczenie dla rozwoju społeczno-gospodarczego tej części kraju ma Odrzańska Droga Wodna – podkreśliła marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak podczas spotkania z sekretarzem stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Jerzym Materną.

Jednym z tematów rozmowy była m.in. ratyfikacja europejskiego porozumienia w sprawie głównych śródlądowych dróg wodnych o znaczeniu międzynarodowym.

Jako członek porozumienia zobowiązaliśmy się jako kraj do zapewnienia na objętych nim drogach wodnych warunków nawigacyjnych spełniających kryteria zapewniające im znaczenie międzynarodowe, tzw. klasę „E” odpowiadają co najmniej IV klasie żeglowności. Na liście tej znajdują się ważne dla Lubuskiego drogi wodne E70 i E30.

Marszałek Elżbieta Anna Polak podkreślała, że dla rozwoju Polski Zachodniej szczególnie ważna jest Odrzańska Droga Wodna, która spina większość jej ośrodków rozwojowych i łączy ją z północą Europy poprzez połączenia promowo-portowe oraz z południem poprzez układ autostrad czeskich.

Strategia Rozwoju Polski Zachodniej zakłada przywrócenie Odrzańskiej Drodze Wodnej minimum III klasy żeglowności dla potrzeb transportu, ochronę przeciwpowodziową i rozwój turystyki wodnej, przywrócenie i rozwój transportu towarowego z wykorzystaniem i rozbudową śródlądowych portów rzecznych oraz docelowo doprowadzenie do IV klasy żeglowności na całej długości rzeki – przypomina Urząd Marszałkowski.

źródło: rynekinfrastruktury.pl
foto: Janusz Fąfara

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *