Tak dla Odry, Tak dla Polski

Na fali

za:   http://www.zegluga.wroclaw.pl/news.php?readmore=2097

na_fali

printer

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami RZGW Wrocław uruchomiło zrzuty wody ze zbiorników retencyjnych Turawa, Mietków, Topola, Kozielno, Otmuchów i Nysa w celu przemieszczenia jednostek pływających przez stopień wodny Brzeg Dolny przed planowanym remontem dolnej głowy i wymiana wrót śluzy. Zrzut wody z Brzegu Dolnego trwać będzie dwa dni. Podyktowane jest to ilością jednostek, ich zanurzeniem i panującymi niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi (bardzo silne podmuchy wiatru).

W dniu dzisiejszym przez stopień wodny Brzeg Dolny przeszły w dół rzeki jednostki turystyczne i inne o małym zanurzeniu – w tym pierwszy człon „konwoju ze stoczni Damen z Koźla” – Koziorożec B – O – 08 z pontonem, na którym znajduje się nadbudówka statku, który będzie się przemieszczał w dniu jutrzejszym.

W dniu jutrzejszym planowane jest przejście przez stopień wodny Brzeg Dolny nowo wybudowanej barki pchanej z Wrocławskiej stoczni Malbo. Równocześnie planowane jest zwodowanie i przemieszczenie w dół rzeki kolejnego produktu Malbo – również barki pchanej ze stoczni w Malczycach.

Jakiej wielkości została sztucznie wytworzona dzieki zrzutowi wody głębokość tranzytowa – nie wiadomo, gdyż RZGW Wrocław na swojej stronie nie podało komunikatu o dzisiejszych stanach wody i głębokościach tranzytowych. Długość i czas trwania sztucznie wytworzonej fali dają pewną zabezpieczenie czasowe dla przemieszczających się jednostek, ale jej skutek jak na razie jest aż do poniedziałku bardzo tajemniczy i nieznany.