Tak dla Odry, Tak dla Polski

Odra: Jest szansa na ratunek?

za:  http://www.radiowroclaw.pl/articles/view/49367/Odra-Stracona-szansa-czy-jest-jeszcze-ratunek

 [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Przemek Gałecki

Wikipedia/Public Domain/Library of Congress Prints and Photographs Division Washington, D.C. 20540 USA/LCCN2002720695

Dla porównania: unijna średnia już w 2011 r. wynosiła 6,2 proc. Pod tym względem wyprzedzają nas nie tylko Niemcy i Francja, ale nawet Słowacja, która nie ma dostępu do morza. Czy Odra przepływająca przez Dolny Śląsk może znów stać się ważnym szlakiem transportowym?

Kapitan Jan Pyś dyrektor Urzędu Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu – nie ma wątpliwości że tak, bo chodzi nie tylko o transport:

[  …  ]Jeszcze w latach 70-tych XX wieku na polskim odcinku Odry pływało 1800 statków z 3,5 tys. członkami załogi. Marynarze spławiali do Szczecina 17 milionów ton najróżniejszych towarów rocznie. Teraz transport po Odrze praktycznie nie istnieje, ale rząd planuje to zmienić.

Wiceminister żeglugi śródlądowej chce, żeby transport wodny wrócił na na skalę międzynarodową. Może to kosztować nawet 20 mld zł. Czy jest to w ogóle realne? Tematem zajmiemy się w dzisiejszej publicystyce Radia Wrocław. A teraz małe wspomnienie sprzed lat:

Zgodnie z zapisami Unijnej Białej Księgi do 2020 roku w Polsce transport ekologiczny – czyli rzeczny i po szynach – ma stanowić 30 procent wszystkich przewozów. Obecnie według wyliczeń GUS w pożądany sposób przewozimy… niecały 1 procent towarów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *