Tak dla Odry, Tak dla Polski

Pierwszy statek wpłynął do gazoportu

za:  http://radioszczecin.pl/1,331440,pierwszy-statek-wplynal-do-gazoportu-wideo-na-zy&s=1&si=1&sp=1

Paweł Domański

gazowiec

 Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]

Potężny, ponad 300-metrowy gazowiec “Al Nuaman” płynący z Kataru dobił do nabrzeża terminalu LNG w Świnoujściu. Do zbiorników gazoportu po raz pierwszy popłynie gaz.

Na statek czekała ponad setka osób – oprócz przedstawicieli spółki Polskie LNG, byli przedstawiciele mediów i rządu.

Ich zdaniem sama budowa gazoportu – opóźniona o dwa lata – nie była tak stresująca jak to, co ma się za chwilę wydarzyć. – Przed nami rzecz najważniejsza i tu drżymy. Schłodzenie instalacji i odbiór techniczny, bo on pokaże faktycznie w którym miejscu jesteśmy – powiedział minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

Próbny rozruch gazoportu rozpocznie się w chwili, kiedy pracownicy terminala podłączą zbiorniki statku z instalacją znajdującą się w porcie. 210 tysięcy metrów sześciennych gazu ziemnego z Kataru pomoże też schłodzić całą instalację.

Jak wyglądała akcja cumowania opowiada Andrzej Wiater, z firmy holowniczej, który pomagała we wprowadzeniu statku do gazoportu.

– Jest wystarczający zapas miejsca i duża obrotnica. Gazoport nie jest trudny pod względem nawigacyjnym. Nie ma tam prądów, rzadko wieje tam wiatr powyżej 10 m/s, więc jest to stosunkowo łatwy akwen. Jest dobrze przygotowany i ma nowoczesne urządzenia cumownicze – wyjaśnia Wiater.

Zdaniem prezydenta Świnoujścia Janusza Żmurkiewicza, w historii miasta zaczyna się zupełnie nowy rozdział. – Dziś port w Świnoujściu się rozwija, bo wyszedł na zewnątrz. Pokazano, że można budować port na otwartym morzu i pierwsze nabrzeża i falochronu zostały zbudowane i dziś pierwszy statek cumuje przy tych nabrzeżach – powiedział Żmurkiewicz.

Mimo, że to próbna dostawa, gaz popłynie do odbiorców w całej Polsce. Przesył surowca również będzie formą testu – mówi Jan Chadam, prezes grupy Polskie LNG.

– Jesteśmy przygotowani, żeby cały ten gaz natychmiast odebrać do sieci przesyłowej i dostarczyć go do klientów – tłumaczy Chadam.

Prezes polskiego LNG nie chciał odnosić się do otwarcia gazoportu przez byłą premier Ewę Kopacz dwa miesiące temu. Ze strony ówczesnej opozycji – czyli Prawa i Sprawiedliwości, padały wtedy oskarżenia, że to element kampanii wyborczej.

Kolejna dostawa gazu przypłynie do Świnoujścia już w lutym. Również z Kataru. Mimo, że pierwszy gazowiec przypłynął do Świnoujścia w piątek – to terminal formalnie będzie gotowy w maju.

“Al Nuaman” – jednostka większa niż trzy samoloty pasażerskie – przypłynęła do Świnoujścia z ponad 210 tysiącami metrów sześciennych skroplonego gazu. Zbiorniki gazoportu są w stanie przyjąć łącznie 320 tysięcy metrów. Budowa terminalu kosztowała ponad trzy miliardy złotych.

Relacja Pawła Domańskiego w Wiadomościach o 11.

Relacja Pawła Domańskiego w Wiadomościach o 12.

Jak wyglądała akcja cumowania opowiada Andrzej Wiater, z firmy holowniczej, który pomagała we wprowadzeniu statku do gazoportu.

Realizacja: Piotr Rakowski [Radio Szczecin]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *