Tak dla Odry, Tak dla Polski

Port Gdynia przyjmuje największy statek w historii

za:  http://www.rynekinfrastruktury.pl/wiadomosci/port-gdynia-przyjmuje-najwiekszy-statek-w-historii-50350.html

Port Gdynia przyjmuje największy statek w historii

fot. Port Gdynia

 

Leonard Dolecki

W czerwcu do Gdyńskiego portu zawinął kontenerowiec MSC Charleston, a teraz do polskiej przystani ma wpłynąć jeszcze większy statek. W sobotę, 8 sierpnia, w Gdyni pojawi się MSC Asya.

Nowy statek, który przybędzie do Bałtyckiego Terminalu Kontenerowego w Gdyni, ma całkowitą długość 347 m, szerokość 47 m, ładowność 115 tys. ton i został zbudowany w 2008 roku. MSC Asya jest też bardziej ładowny niż poprzedni gigant przyjęty przez Gdynię. Rekord pojemności zostanie pobity i teraz będzie wynosił 9580 TEU. MSC Asya ma zostać w Polsce do poniedziałku, 10 sierpnia.

MSC Charlestone, który zawinął do portu w czerwcu, został zbudowany w 2006 roku i pływa pod banderą niemiecką. Kontenerowiec mierzył ponad 324 m długości i 42 m szerokości. Jego nośność to 105.014 DWT i pojemność prawie 8.100 TEU.

To, że port w Gdyni przyjmuje co raz większe statki świadczy o jego rozwoju. Rekord pojemności zostaje pobity już po 2 miesiącach. Przekłada się to też na wyniki w przeładunkach. Po czterech miesiącach 2015 roku przeładunki w Porcie Gdynia w porównaniu do tego samego okresu roku ubiegłego wzrosły o 7,8%.