Tak dla Odry, Tak dla Polski

Razem za rewitalizacją Dolnej Wisły. Dwa samorządy podpisały porozumienie

za:  http://radiogdansk.pl/index.php/wiadomosci/item/39507-razem-za-rewitalizacja-dolnej-wisly-dwa-samorzady-podpisaly-porozumienie.html

Na specjalnej sesji podpisano porozumienie

 Maciej Bąk

Samorządy – pomorski i kujawsko-pomorski – razem za rewitalizacją Dolnej Wisły. Na specjalnej wyjazdowej sesji sejmiku w Tczewie podpisano porozumienie, którego efektem ma być wspólne lobbowanie na rzecz inwestowania polskiego rządu w “królową polskich rzek”.

Marszałkowie obu województw podkreślają, że mają już bardzo dużo dokumentów przygotowawczych pod rewitalizację kolejnych odcinków Wisły. – Wykonaliśmy analizę tak zwanych wąskich gardeł, mamy gotowe pomiary głębokości, analizę środowiskową, mamy analizę popytu na usługi związane z żeglugą na Wiśle. Całe mnóstwo dokumentów, których rząd już nie musi wykonywać, ma więc ułatwione zadanie – zwraca uwagę Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

TCZEW CZEKAŁ OD LAT

Prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki przyznaje, że taka inwestycja to coś, na co jego miasto czeka od wielu lat. – Najbardziej liczę na to, że w Tczewie zostanie otwarty towarowy port śródlądowy. Byłby on uzupełnieniem tak zwanego suchego portu powstającego właśnie w Zajączkowie Tczewskim. Liczę, że dzięki takiej inicjatywie jak ta dzisiejsza na Wiśle na wysokości naszego miasta ponownie pojawią się pchacze, barki i inne obiekty pływające – mówi Mirosław Pobłocki.

SZANSA NA ROZWÓJ GOSPODARCZY

– Dla nas rewitalizacja Wisły to z jednej strony bardzo duża szansa na rozwój gospodarczy, wielu inwestorów od lat pyta kiedy wreszcie będą mogli zacząć korzystać z rzeki płynącej przez nas region – dodaje marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki. – Ale z drugiej to też ważny aspekt środowiskowy – Kujawy są w wielu miejscach zagrożone albo powodzią, albo niedoborem wody. Wisła to bowiem rzeka po prostu bardzo kapryśna – mówi.

Władze województw pomorskiego i kujawsko-pomorskiego liczą, że nowo utworzone ministerstwo gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej przychylnie spojrzy na projekt rewitalizacji Dolnej Wisły.

Maciej Bąk/mar

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *