Tak dla Odry, Tak dla Polski

Rozładunek amerykańskiego sprzętu w PGE zakończony sukcesem

opublikowano: 24 listopad 2017

Rozładunek amerykańskiego sprzętu w Porcie Gdańskim Eksploatacja zakończony sukcesem. Piotr Karczewski, prezes tej gdańskiej spółki – głównego operatora przeładunkowego na terenie Portu Gdańsk, poinformował w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl, że liczy na kolejne takie zadania. Jak podkreślił, ma to umożliwić szeroki wachlarz wykonywanych usług.

– Odebraliśmy ładunek, który przypłynął statkiem ze Stanów Zjednoczonych – ładunek sprzętu armii amerykańskiej, który będzie tutaj stacjonował w Polsce. 586 jednostek przypłynęło do Gdańska, zostaną one przewiezione w głąb polski do baz wojskowych – tłumaczy Piotr Karczewski, prezes Portu Gdańskiego Eksploatacja.

Amerykański sprzęt przypłynął do gdańskiego portu pod koniec ubiegłego tygodnia statkiem USS Resolve. Jednostka ma 190 m długości, 32,26 m szerokości oraz 10 m zanurzenia. Została zbudowana w 1994 r. Statek należący do Armii Stanów Zjednoczonych wykorzystywany jest właśnie do przewozu tego typu ładunków. Wchodzi w skład floty American Roll-on Roll-off Carrier (ARC).

Rozładunek m.in. prawie 500 różnego rodzaju pojazdów, za który odpowiadała firma BLG AutoTerminal Gdańsk, odbywał się na Nabrzeżu Szczecińskim. Jak podkreślił Karczewski, była to nietypowa operacja.

– Musieliśmy zaangażować około 50 osób, żeby rozładować ten sprzęt. Zrobiliśmy to przed terminem. Zajęło nam to około 30 godzin, także 12 godzin szybciej niż było planowane – mówi Karczewski.

Wywóz amerykańskiego sprzętu z PGE potrwa do końca miesiąca. Trafi on do dwóch punktów w okolicach Poznania. Tam zajmie się już nim amerykańskie wojsko, które przetransportuje go do miejsca przeznaczenia.

Port Gdański Eksploatacja jest głównym operatorem przeładunkowym na terenie Portu Gdańsk w części portu wewnętrznego, umiejscowionego wzdłuż odcinka Martwej Wisły i Kanału Portowego, oraz wyłącznym przeładowcą na Gdańskim Terminalu Kontenerowym. Zajmuje się przeładunkiem różnego rodzaju towarów pomiędzy morskimi i śródlądowymi (statek, barka) a lądowymi środkami transportu (samochody, wagony). Operacje przeładunkowe wykonuje na 8 nabrzeżach: WOC I, WOC II, Oliwskim, Wiślanym, Szczecińskim, Węglowym, Rudowym i Administracyjnym.

Tekst wzięty z http://www.gospodarkamorska.tv/relacje-tv/Rozladunek-amerykanskiego-sprzetu-w-PGE-zakonczony-sukcesem-l1439.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *