Tak dla Odry, Tak dla Polski

Tramwaje wodne w Gdańsku w weekendy i święta popłyną dłuższą trasą

„Nowy Port Latarnia Morska”, „Brzeźno” oraz „Wyspa Sobieszewska”. To właśnie te przystanki trafiły na stałe do rozkładu jazdy tramwajów wodnych w Gdańsku. Rok temu były czynne tylko podczas wakacji, w tym roku zaczną działać już od 1 maja, jednak tylko w weekendy, święta i dni wolne od pracy.

Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku poszerzył ofertę ze względu na duże zainteresowanie przejazdami tramwajami wodnymi wśród mieszkańców i turystów. Znajdujący się na Falochronie Zachodnim przystanek „Brzeźno” w ubiegłym roku został wyremontowany, a za dwa lata powstanie tam punkt widokowy, który jeszcze bardziej zwiększy atrakcyjność tego miejsca. Specjalnie na potrzeby tramwaju wodnego w 2015 r. wyremontowano także 250 m nabrzeża na Wyspie Sobieszewskiej.

Od 1 maja tego roku uruchomione zostaną zatem dwie linie:

F5: Żabi Kruk-Zielony Most-Targ Rybny-Wiosny Ludów-Nabrzeże Zbożowe-Twierdza Wisłoujście-Westerplatte-Nowy Port Latarnia Morska-Brzeźno.

F6: Targ Rybny-Wiosny Ludów-Sienna Grobla II-Tamka-Stogi-Górki Zachodnie-Narodowe Centrum Żeglarstwa-Sobieszewo.

Bilet normalny będzie kosztował 10 złotych. Za bilet ulgowy lub rower trzeba będzie zapłacić 5 złotych. Tak jak w ubiegłym roku, na obu liniach tramwaje wypłyną w jedną stronę trzy razy na dobę, co daje łącznie 6 kursów na linii.

Obie linie tramwaju wodnego obsługują jednostki Sonica i Sonica I należące do Żeglugi Gdańskiej. Jednorazowo na ich pokładzie zmieści się 40 osób oraz 5 rowerów.

Tramwaje wodne są coraz bardziej popularne. Usługę uruchomiono w Gdańsku w 2012 r. i wtedy skorzystało z niej 11 000 osób. W ubiegłym roku natomiast padł rekord. Tramwaje wodne przewiozły 47 000 pasażerów oraz ponad 1 200 rowerów.

Sezon tramwajów wodnych zakończy się 30 września.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *