Tak dla Odry, Tak dla Polski

Zmiana prezesa KZGW i dyrektora RZGW Wrocław

za: http://www.zegluga.wroclaw.pl/news.php?readmore=2190

sum_i_niedzielasłowa Sumisławskiego w czasie cyklu konferencji promowania reformy gospodarki wodnej: “Dostosowanie rzek do żeglugi to przestępstwo”

kpt. Andrzej Podgórski

Jak już od kilku dni wiadomo odwołano prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej Witolda Sumisławskiego. Premier Beata Szydło powierzyła obowiązki Prezesa KZGW Iwonie Kozie, która zajmowała w latach 2007-2009 r. stanowisko zastępcy prezesa i p.o. prezesa KZGW. Znana była w środowisku żeglugowym z wygłoszonego na jednej z narad przednawigacyjnych w Szczecinie “porządku rzeczy”

: – Pokażcie, że więcej wozicie wodą to wam te rzeki do żeglugi dostosujemy.
http://www.zegluga.wroclaw.pl/news.php?readmore=345.

Jakoś nikt nie puszcza lokomotywy z wagonami przez bezdroża i bagna a gdy pokaże, że “daje radę” – buduje jej dopiero torowisko.

Witold Sumisławski na czas pełnienia funkcji prezesa KZGW został urlopowany z macierzystej jednostki administracji wodnej (czyli RZGW we Wrocławiu) a obowiązki dyrektora pełnił w tym czasie Edward Nawirski. Po odwołaniu Sumisławskiego z funkcji prezesa KZGW niejako z automatu wrócił on na stanowisko dyrektora RZGW Wrocław. O ile pełniący w czasie jego nieobecności Edward Nawirski wykazywał się szczerą (mam nadzieję) wolą współpracy ze środowiskiem żeglugowym (np. jako jedyny z administracji wodnej wyraził chociaż wolę spotkania się z uczestnikami “Rejsu Prawdy” i miał odwagę przyznać, że szlak sonduje sie tradycyjnie tyczką oraz debatował z Radą Kapitanów w sprawie zmiany wskaźników WWŻ) o tyle Witold Sumisławski wobec naszego środowiska zachowywał sie zawsze w sposób jawnie wrogi i arogancki. Wystarczy przypomnieć słynną konferencję zamykająca sezon nawigacyjny w roku 2012 http://www.zegluga.wroclaw.pl/news.php?readmore=1366 czy też słowa Sumisławskiego w czasie cyklu konferencji promowania reformy gospodarki wodnej: “Dostosowanie rzek do żeglugi to przestępstwo” http://www.zegluga.wroclaw.pl/news.php?readmore=1973

Otrzymaliśmy potwierdzenie od rzecznika RZGW Piotra Stachury, że Witold Sumisławski został z funkcji dyrektora RZGW we Wrocławiu odwołany a pełniący do tej pory jego obowiązki Edward Nawirski zrzekł się pełnomocnictwa. Funkcję szefa RZGW we Wrocławiu sprawuje dotychczasowa z-ca Dyrektora ds. Zasobów Wodnych mgr inż. Barbara Mońka.

Zapewne więc wielu przyjęło z ulgą (a co najmniej kilkunastu ze łzami szczęścia w oczach) fakt, iż Witold Sumisławski nie będzie już dyrektorem RZGW Wrocław. Wobec zapowiedzianej reformy struktur odpowiedzialnych za zawiadywanie polskimi drogami wodnymi oraz podporządkowania ich nowemu Ministerstwu Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej za wcześnie jest wyrokować, czy zmiana na stanowisku dyrektora RZGW Wrocław przyniesie również zmianę w postrzeganiu spraw żeglugi śródlądowej a przede wszystkim priorytetów: z celów wyłącznie środowiskowych i przeciwpowodziowych na cele zmierzające do zrównoważonego rozwoju dróg wodnych i żeglugi śródlądowej w oparciu o odnośne programy Unii Europejskiej.

Niestety – nie udało się wprowadzić do nowego ministerstwa “naszego człowieka” czyli członkini Zarządu (sekretarz) Rady Kapitanów – Gabrieli Tomik. Skrupulatnie podchwycone przez media “sensacyjki” jak widać ważniejsze są od merytorycznego oglądu problemu żeglugi śródlądowej i gospodarki wodnej. Jerzy Materna, zielonogórski poseł PiS będzie wiceministrem gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Miejmy nadzieję, że w sposób należyty temat żeglugi śródlądowej będzie przez niego nadzorowany.

kpt. Andrzej Podgórski
rzecznik Rady Kapitanów
źródła:
kzgw.gov.pl
Radio Zachód

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *