Tak dla Odry, Tak dla Polski

A u nas w Opolu

Jacek Bezeg

W całym kraju już wszyscy bardzo się starają o rozkwit śródlądowej żeglugi, a u nas w Opolu po staremu. Jak mogą tak utrudniają życie wszystkim co po rzece pływać by chcieli. No, prawie wszystkim. p11

Są w mieście dwa kawałki nabrzeża takie, że poważny statek mógłby przy nich stanąć, ale niestety jedno z nich zamknięto.

p12

Na amen. Nawet z lądu podejść się nie da. A gdyby tak trzeba kogoś ratować?

p13

Jakie mogą być powody takiej decyzji? Takie jak na zdjęciu umieszczenie śmietników pobliskiego hotelu nie jest zbyt wygodne dla samochodów miejskich służb oczyszczania. Najprawdopodobniej po śmieci będzie więc przypływał specjalny statek. Na to wygląda, że to nabrzeże zarezerwowane jest dla niego.

p15

Największe i w tej chwili jedyne dostępne w mieście nabrzeże stanowi jak widać „Przystań statku Opolanin”. Bardzo słusznie. Nazwa statku, a zapewne i szacowna osoba armatora spowodowały zapewne, że RZGW oddały mu we władanie swą przystań.

p16

Na brzegach Odry władze zarządziły porządki i poustawiały rozmaitości, jakieś rurki i urządzenia.

p14

Tylko jednego rodzaju rurek ustawiać nie chciały. Takich jak na tej fotografii. Ta jedna wykonana została prywatnym sumptem. Nie powiem gdzie stoi, bo może ktoś ukraść lub przyjdą zlikwidować samowolkę.

p17

Jeszcze jedną ciekawostkę posiada nasze miasto. Marinę. Pomysł umieszczenia jej w bezpośrednim sąsiedztwie jazu przypomina mi kapitana pod którym kiedyś żeglowałem. O tego rodzaju koncepcjach zwykł on mawiać, że „to jest pomysł szatana i prostytutki”. Kto pływał, nawet na kajaku, ten wie co myśleć o jego autorach. Pozostałych informuję, że ostatni śmiertelny wypadek na jazie w naszym województwie miał miejsce przed kilku laty w Brzegu. Podpłynęli od „dolnej wody” i zginęło kilka osób. Nie bez powodu więc w znacznym od mariny oddaleniu stoi znak wskazujący stanowczo gdzie płynąć należy. Właścicielowi tego znaku nie przeszkadza, że na jego słupku umieszczono reklamę i to zalecającą działania zgoła odwrotne. Ale jak już jest taki miły to niech jeszcze poniżej doda tabliczkę z informacją o wysokości mandatu jaki grozi za udanie się do mariny. No chyba, że jego znak nic nie oznacza, albo nie wszystkich dotyczy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *