Tak dla Odry, Tak dla Polski

List do Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej

holownik

Tak było kiedyś                                    foto z http://www.zegluga.wroclaw.pl/forum/viewthread.php?thread_id=1550


 List do Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej

Pragnę zwrócić uwagę Pana na sprawę, a właściwie pakiet spraw leżących wewnątrz Pańskiego ministerstwa, a jak mi się wydaje całkowicie zaniedbanych, czy wręcz zapomnianych. Fakt tego zaniedbania z powodu swej oczywistości wydaje się czymś wręcz kuriozalnym.

Dwa nasze największe zespoły portów leżą w ujściach naszych dwóch największych rzek. Można nawet powiedzieć, że dzięki tym rzekom zaistniały, rozwinęły się i wzrosły.

Pomimo to, pomimo zalet transportu wodnego, których opisywanie w liście do Pana byłoby wysoce niestosowne, mamy do czynienia z dziwną sytuacją.

Mianowicie ani kierownictwa tych zespołów portowych, ani projektanci nowych baz przeładunkowych i terminali, po prostu nikt nie bierze pod uwagę istniejącej ciągle żeglugi śródlądowej, ani też jej potencjalnych możliwości gdyby wróciła ona do poprzedniego stanu, że o rozwoju nie wspomnę. Porty, portowcy i portów projektanci chcą mieć linie kolejowe, drogi, nawet lotniska, ale o śródlądowych drogach wodnych nie myślą, nie pragną i ich nie planują. Często buduje się tak, że doprowadzenie do portu drogi śródlądowej będzie bardzo trudne. Przykładem tego jest terminal kontenerowy planowany w Świnoujściu.

A przecież to naturalne, że te towary, które przypłynęły morzem nic nie stracą wiezione rzekami i kanałami. Wiezienie ich w głąb lądu koleją czy autem powinno mieć miejsce tylko wtedy gdy nie można inaczej, a nie jako zasada. Zasada powinna być inna, że port kończy się 1000 kilometrów od morza. Tak ponoć powiadają niektórzy myślący bardzo ekonomicznie. Żeby jeszcze wrócić do ładunków. Towary mające wyruszyć w świat morzem również powinny do portu przybyć jak najtaniej, najekologiczniej, jak najmniej utrudniając życie mieszkańcom kraju, czyli śródlądową drogą wodną. Chyba, że koniecznie trzeba inaczej.

Dobrze rozwinięta sieć takich dróg jest więc naturalnym korzeniem łączącym porty z krajem. Jej sprawne funkcjonowanie jest ich żywotnym interesem.

Mam nadzieję, że leży w Pańskich możliwościach wyprostowanie wyżej opisanej nienaturalnej sytuacji.

Z poważaniem Jacek Bezeg

Komentarzy (2)

  1. Pingback: List do Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej – W y s z p e r a n e

  2. Pingback: Wyszperane przez Jacka 07/01/2016 – PIENS.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *