Tak dla Odry, Tak dla Polski

Ludzie się zmieniają

Jacek  Bezeg

Dobrym przykładem na tytułową tezę jest Pan kpt. ż.ś. Andrzej Podgórski.  Przez ponad 10 lat redaktor naczelny portalu “Żegluga śródlądowa wczoraj, dziś, jutro”. Na jego łamach znajdują pociechę starsi marynarze wspominając dawne rejsy, ale przede wszystkim toczy się walka o to aby na nasze rzeki powróciły ciężko ładowane barki i pchacze. Dla mnie portal ten jest wzorem i niewyczerpanym źródłem wiedzy o żegludze śródlądowej i ludziach z nią związanych.

Kapitan włożył wiele pracy w przygotowanie i przeprowadzenie słynnego Rejsu Prawdy obalającego tezę o niedrożności Odrzańskiej Drogi Wodnej. Można sobie wyobrazić jak przeżył zlekceważenie przez “środowiska decyzyjne” tej pracy.

Czasem udawało się go namówić do publicznego zabierania głosu w obronie śródlądowej żeglugi. Było to trudne, bo po latach bezskutecznej walki tracił powoli wiarę w skuteczność takich starań.

I oto nagle po osiągnięciu wieku emerytalnego zamiast udać się na zasłużony odpoczynek Pan Kapitan podjął nowe wyzwanie. Największy w kraju śródlądowy statek pasażerski znalazł się pod jego komendą. Wratislavia, która niedawno pojawiła się we Wrocławiu ma sporo bo 53 metry długości i na trzech pokładach może przyjąć 400 pasażerów. Prowadzenie takiego statku to duża odpowiedzialność.

W nowej pracy życzę Kapitanowi nie tylko “stopy wody pod kilem”, ale i  – czego życzą sobie kierowcy ciężarówek – “szerokości”.

Więcej o Wratislavii:

http://www.statekrestauracja.pl/

http://www.zegluga.wroclaw.pl/photogallery.php?photo_id=1559

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *