Tak dla Odry, Tak dla Polski

pis przekop Sukces rządu PiS- Bruksela pozwoli na przekop Mierzei Wiślanej

za:  http://bogatebraniewo.pl/sukces-rzadu-pis-bruksela-pozwoli-na-przekop-mierzei-wislanej/

pis przekop

Przed chwilą na swoim facebookowym profilu Poseł Jerzy Wilk przytoczył tekst Rzeczpospolitej, która informuje o sukcesie rządu PiS, który przekonał Unię Europejską do zgody na przekop Mierzei Wiślanej.

Wielu chciało, przekop rozpocznie prawdopodobnie Prawo i Sprawiedliwość

Rząd przekonał Komisję Europejską, że przekopanie Mierzei Wiślanej służy bezpieczeństwu UE. Według informacji „Rzeczpospolitej” decydujące okazały się ubiegłotygodniowe rozmowy z unijnym komisarzem ds. środowiska, gospodarki morskiej i rybołówstwa Karmenu Vellą. Rząd szykował się do nich od dłuższego czasu, bo to od decyzji Velli zależy w praktyce aprobata Unii Europejskiej dla budowy kanału łączącego Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym.

Zgoda Komisji Europejskiej jest niezwykle ważna gdyż uniemożliwi to raczej protesty ekologom oraz strony rosyjskiej.

Resort gospodarki miał trudne zadanie wobec napiętych relacji jakie panują pomiędzy UE a rządem PiS. Udało się jednak przekonać, że w kwestii ekologii rząd Beaty Szydło w pełni będzie współpracować z Brukselą.

Według wielu kluczową kwestią w tej sprawie była obawa o bezpieczeństwo Polski oraz wschodniej granicy UE.

Według obowiązującej umowy z Rosją, podpisanej za czasów byłego szefa dyplomacji Radosława Sikorskiego, wyłącznie od dobrej woli Moskwy zależy, czy polskie statki przepłyną przez Cieśninę Piławską. Oznacza to, że żadne okręty NATO czy też polskiej Straży Granicznej bez zgody Rosji nie mogą wpłynąć na wody zalewy czy do portu w Elblągu.

Jej efektem ma być m.in. skrócenie o 50 mil morskich (94 km) drogi wodnej z portów trójmiejskich na wody zalewu oraz do portu w Elblągu.

Red. źródło Rzeczpospolita

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *