Tak dla Odry, Tak dla Polski

Rząd szykuje specjalne wsparcie dla żeglugi śródlądowej, armatorów i portów

PAP/PSZ

05-03-2018 12:13

Rząd szykuje specjalne wsparcie dla żeglugi śródlądowej, armatorów i portów

Minister Marek Gróbarczyk obiecuje narządzie finansowe dla przywrócenia żeglowności rzek.

Fot. PTWP (Paweł Pawłowski)

 Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, zapowiedział utworzenie specjalnego funduszu rozwoju śródlądowych dróg wodnych. Prócz tego mają też powstać: Morski Fundusz Inwestycyjny i Fundusz Portowy.

Fundusz rozwoju śródlądowych dróg wodnych będzie finansował inwestycje związane z przywracaniem żeglowności rzekom. “Tam chcemy wprowadzić obligacje długoterminowe, czyli obligacje inwestycyjne, które wygenerują pieniądz pod konkretną inwestycje. Obligacje będą zabezpieczone przez państwo” – poinformował Gróbarczyk.

Minister wyjaśnił, że na razie nie przesądzono, do kogo obligacje byłyby kierowane. “Ten temat jest obecnie omawiany i z Komisją Nadzoru Finansowego, z Narodowym Bankiem Polskim, z Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju oraz z Giełdą Papierów Wartościowych” – dodał.

Gróbarczyk powiedział, że fundusz rozwoju śródlądowych dróg wodnych będzie działał w oparciu o ustawę, której założenia zostały przygotowywane w resorcie i rozesłane do konsultacji. “Samą ustawę chcemy przyjąć w pierwszej połowie tego roku, aby stworzyć podstawy prawne do działania funduszu” – stwierdził minister.

“Dla nas najważniejszą rzeczą jest teraz przywrócenie żeglowności na rzekach. W pierwszej kolejności chcemy przygotować Odrę, która wygląda najlepiej, jeśli chodzi o żeglowność” – dodał.

Czytaj także:Przemysł stoczniowy wstaje z kolan. Minister zapowiada dalszą pomoc

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej chce też powołania Morskiego Funduszu Inwestycyjnego skierowanego do armatorów i Funduszu Portowego wspierającego porty morskie i śródlądowe. Resort właśnie kończy prace nad stosowną ustawą.

“Fundusze te będą oparte o Bank Gospodarstwa Krajowego. Przygotowaliśmy założenia do ustawy, aby ująć to w ramy prawne. Mam nadzieję, że w ciągu pół roku uda się przyjąć tę ustawę” – stwierdził Gróbarczyk.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *